تحریک و ترغیب به اجرای تکنیکی نماید که خطا محسوب گردد

تاریخ : 10 اسفند 1398, 08:46 نویسنده : admin بازدیدها : 314 نظرات : 0 موضوع : کمیته ها / انضباطی وحقوقی

حقوق ورزشی 


احمدرضا حبیبی 

مسئول کمیته انضباطی و حقوقی هیات کاراته استان اصفهان (آقایان)

قسمت سوم:


عرض سلام و ارادت خدمت اساتید و کاراته کاهای عزیز

پیرو مطالب حقوقی ورزشی گذشته دوستان گرامی سوالی مطرح کردند که لازم است جهت آگاهی عزیزان نظر حقوقی خود را اعلام نمایم

1-سوال_اگر کوچ یا مربی یکی از مبارزه کنندگان در هنگام مسابقه کومیته شاگرد خود را تحریک و ترغیب به اجرای تکنیکی نماید که خطا محسوب گردد و اتفاقا براثر خطای مذکور حادثه ای اعم از نفسی و جسمی رخ دهد آیا عمل جرم محسوب میشود؟ و چه کسی مجازات خواهد شد؟

پاسخ_مطابق ماده158 قانون مجازات اسلامی چنانچه حادثه بر اثر نقض مقررات آن ورزش باشد و جراحت و یا شکستگی و فوتی اتفاق بیفتد این عمل جرم و افراد مقصر و مجرم قابل مجازات هستند بعنوان مثال:در رشته کنترلی کاراته اجرای تکنیک دست و پا در ناحیه جودان و صورت حریف مشروط به کنترل کامل آن آزاد و قانونی است ولی اجرای بدون کنترل آن نه تنها خطا محسوب شده بلکه اگر صدمه ای به حریف وارد شود جرم تلقی میگردد.اگر ضربه پا بصورت حریف بدون کنترل وارد شود و اتفاقا موجب شکستگی استخوانهای صورت شود در اینصورت مصدوم میتواند علیه ضارب و حریف خود اعلام جرم کند.

2- سوال دیگری که مطرح میشود این است 

 نقش مربی و کوچ حریف در مسابقه و میزان مسئولیت آنها چگونه و چقدر است؟


پاسخ-اگر کوچ یا مربی,حریف و شاگرد خود را به اجرای تکنیکی خلاف مقررات تشویق و ترغیب نماید مثلا اجرای ضربه به بیضه های حریف و یا اجرای ضربه سنگین و بدون کنترل به صورت حریف و منجر به مصدومیت و مجروحیت و فوت حریف شود در این وضعیت میتوان علیه حریف بعنوان مباشر جرم(ضارب اصلی)و علیه مربی و کوچ بعنوان معاون جرم(تشویق کننده به اجرای فعل مجرمانه) اعلام شکایت نمود و هردو دارای مسئولیت قانونی و قضایی میباشند

مقصود از طرح مثالهای فوق این است که کوچ و مربی,شاگرد خود را به اجرای تکنیکهای خلاف مقررات تشویق نکنند تا بحث سلامتی که هدف و غرض اصلی ورزش است محفوظ بماند


علاقه مندان اگر در مورد حقوق ورزشی سوالی دارند سوال خود رامطرح و به شماره 09133141093 درواتساپ یا تلگرام ارسال نمائید. تا جواب آن برایتان ارسال کنیم.


روابط عمومی هیئت کاراته استان اصفهان

http://Instagram.com/isfahankarate

@Isfahankarate